Tajemství psychické závislosti a jak s ní zatočit.

   Skoro každý má své psychické závislosti. Drtivá většina lidí o nich ale nemá ani ponětí. Přitom vědět o nich je základní předpoklad s nimi něco moci udělat.

   Ne, já přeci nejsem na ničem závislý. Slovo závislost pro nás totiž znamená něco negativního. Nelíbí se nám to, nemyslíme na to. Teprve s upřimností k sobě samým, si dokážeme připustit, že i my děláme něco, co nám úplně neprospívá. Uvědomění je prvním krokem k odhalení závislosti. S odhalením závislosti ale přichází pocit odpovědnosti za naše jednání a to se nám nemusí líbit. Proto mohou prakticky automaticky a často podvědomě přijít výmluvy, kterými začneme omlouvat naší závislost. A než se nadějeme jdeme přirozenou cestou nejmenšího odporu. Nic neměnit a pokračovat dál v zajetých kolejích.

   Seriály, sledování televize, sociální sítě, mailová schránka, Nutella, nakupování, počítačové hry, čokoláda, káva, cigarety, alkohol, léky, jízda na střeše vlaku, šplhání po komínech a další. Každý se určitě setkal s některou z nich.

Co je to závislost?

   Závislosti vznikají na hmotné látky, nehmotné činnosti a prožitky nebo jejich kombinaci. Začne nás provázet nekontrolovatelné nutkání opakovat chování bez ohledu na důsledky. Mozek začne vytvářet příjemné pocity vypouštěním různých hormonů a přenašečů pokaždé, když tělu dodáme látku nebo provedeme určitou činnost. To je tělesná závislost – opakující se nutkání a pocity úlevy.

Psychická závislost.

   Psychická závislost vychází z naší psychiky. Je to něco nehmatatelného. Dostáváme se na úroveň myšlenek, pocitů a z nich vznikajících přesvědčení, které se rodí někde v hloubi naší mysli. Právě naše přesvědčení jsou základním znakem psychické závislosti. Například přesvědčení, že cigarety pomáhají při stresu. Ano? Pokud jste teď přesvědčení, že to tak je, tak to tak pro vás skutečně je. V tom spočívá síla vašeho přesvědčení. Důležité je nezapomínat, že kromě pravdivých přesvědčení existují i přesvědčení mylná.

Umění kritického myšlení.

   Každý se může mýlit. Dokážete si kriticky ověřovat svá přesvědčení? Dokážete uznat svojí chybu uvažování? To jsou velmi zásadní otázky, které vedou k hlubšímu poznání věcí. Umožňují nám odhalovat skutečnou realitu. Někdy je to odhalování složitější, ale někdy zase stačí málo a náš pohled na věc se v okamžiku změní.

   Za ty roky co studuji psychickou závislost na kouření cigaret jsem ještě nenašel informace, které by mě přesvědčili o opaku. Proto si dovolím tvrdit, že všechny důvody, které máte pro kouření cigaret jsou iluze, klamy a výmluvy. Často vznikají nevědomky a my je pak přebíráme jako naše vlastní názory. Jejich vysvětlení přesahuje téma tohoto článku. Dobře vám radím, otestujte svá přesvědčení a uvidíte sami. Opravdu mi ta cigareta pomáhá se stresem? Zakončujte své důvody otazníkem a sledujte vaše pocity.

Mám jasno.

   Vím jak fungují cigarety, jaký je jejich účel a proč lidé kouří – mám v tom jasno. Pro vás to tak jasné ale není. Zatím. Byl jsem na tom stejně jako vy. Trvalo mi roky studia a konzultací s lidmi než jsem zjistil o co tady doopravdy jde. Závislost na nikotinu je naprosto zbytečná věc, která vás TEĎ brzdí a otravuje život. Kouření bylo součástí vašeho života, to už se změnit nedá. Situace se teď ale změnila. Nikdo si na začátku nezvolil, že bude kouřit do konce života. Proto chce většina dospělých kuřáků přestat kouřit. Jen nevědí jak?

   Pokud jste dočetli až sem, tak vás tohle téma zajímá a chcete vědět více. To je dobře.

   Je to jako byste neznali komáry. Představte si, že vás něco otravuje, ale nedaří se vám zjistit, co to je. Můžete sami postupně odhalovat informace o tom, že existuje něco jako komár nebo iluze a klamy cigaret a měnit postupně svá přesvědčení. Může to trvat roky, měsíce nebo i den. Záleží na vás.

   Určitě znáte člověka, který ze dne na den „praštil“ s cigaretami a už se k nim nevrátil. Nejspíš se v něm postupně měnilo jeho přesvědčení až do bodu zlomu, kdy „sekl“ s cigaretami dříve než ony „seknou“ s ním. Doporučuji zaměřit pozornost na testování vašich přesvědčení o kouření a odhalování skutečnosti. Bodem zlomu bývá hluboké uvědomění o nás samotných a prohlédnutí principů manipulace závislosti. Tím se dá popsat celá moje práce s lidmi, kteří mě žádají o pomoc.

Semínko pochybností.

   Udělejte to pořádně. U psychické závislosti platí, že pokud necháte byť jen sebe menší semínko pochybností ve vaší mysli, tak toto semínko začne velmi pomalu klíčit a psychická závislost se objeví zpět v plné síle. Je to záležitost všechno nebo nic. Proto buďte pečliví, stejně jako chirurg, který musí z rány odstranit všechen hnis do posledního kousku, jinak se rána opět zanítí.

Dobrá zpráva na konec. Hurá.

   Psychická závislost a přesvědčení vznikají z vašich myšlenek, které k nám přicházejí a zase odcházejí. Stejně tak iluze a klamy rychle zmizí, když se osvítí porozuměním, pravdou a hlubším uvědoměním. Viděl jsem už desítky, možná stovky lidí, kteří se osvobodili od manipulace nikotinu. Zvládli to i ti, kteří si mysleli, že na to nemají.

P.S Nedaří se vám zbavit se cigaret? Pak právě pro vás jsem připravil základní článek: Jak přestat kouřit…(dokonce i pokud nemáte silnou vůli) >>

P.P.S Víte jaký je nejčastější důvod neúspěchu při odvykání? Je to cigareta jako součást rituálu nebo zvyku („zlozvyku“), proto jsem natočil speciální video:

5 kroků jak vyzrát na rituály a zvyky kouření

Komentáře