Jak přestat kouřit… (dokonce i pokud nemáte silnou vůli)?

Možná to slýcháte ze všem stran. Kouření mi pomáhá se stresem, na nudu, rád kouřím ve společnosti přátel. Nebo obráceně, kouření mi vadí, leze do peněz, škodí zdraví, nechci být špatným vzorem pro děti, atd. Spousta protichůdných myšlenek a výsledný zmatek. Komu věřit a jak se s tím vypořádat?

Možná jste už zkoušeli přestat kouřit a nepovedlo se vám to nebo jste přestali jen částečně, na chvilku. To znamená, opakovaně jste přestat dokázali, ale v určité situaci jste si na konec jednu zapálili. Jednoduše jste se dostali do stresové situace, ve které bylo nejlepší řešení dát si cigaretu. A za nějaký čas si uvědomíte, že jste zpět na stejném počtu cigaret jako předtím.

Následovaly pocity selhání, výčitek a viny. Člověk třeba začne dokonce přemýšlet, co je s ním v nepořádku. Sebedůvěra poklesne. Všechno tohle dohromady způsobí, že si dáte s odvykání kouření na chvilku pauzu.

Po nějaké době seberete dostatek sil, vyčkáte na vhodnou chvilku a chcete jít znova do akce. Někdo zkouší ten samý způsob jako předtím, například žvýkačky nebo náplasti s nikotinem. Další hledá informace o nových metodách a zkouší to jinak. Zatnete zuby a použijete sílu vůle, ale i další pokus končí nezdarem a spirála neúspěchu se roztáčí naplno.

Výsledkem celého snažení je, že nejenže pokračujete v kouření, ale navíc přijmete přesvědčení, že přestat kouřit je opravdu těžké. Na scénu může přijít i strach ze selhánírezignace. V opačném případě si třeba řeknete, že k vám kouření prostě patří, že je to váš jediný „zlozvyk“.

Zní vám to povědomě? Nejste v tom sami. Odvykání kouření je velké téma, které vzbuzuje spousty otázek.

Jednou z otázek je, co s tím?

Jak se dostat z negativní spirály a zbavit cigaret a kouření?

Ale hlavně, jak přestat kouřit NAPOŘÁD?

Důvody proč se nám nedaří přestat kouřit, jsou opravdu různé. Koukněte na anketu.

Jaký je hlavní důvod/překážka, proč se vám nedaří přestat kouřit?

Nemějte obavy, řešení existuje. Pojďme se společně nejdříve podívat na to, proč kouříme a na důležité myšlenky o kouření.

1) Uvědomění nikotinové závislosti a k čemu to vede

Nikotin prokazatelně způsobuje závislostní myšlení, to znamená tendenci, nutkání opakovaného užívání. I pokud kouříte jen velmi málo, tak jde o závislost. Nebudeme si nic nalhávat.

Nejde o to, kolik kouříte, ale o naše opakující se myšlenky a touhu kouřit. To nám bere energii a čas, které jsou pro nás v životě nejdůležitější. Mám pro vás dobrou zprávu, závislost nejste vy, i když to tak na první pohled vypadá. Uvědomění a oddělení závislosti od nás samotných je prvním krokem k jejímu odstranění.

2) Kouření jako rituál a zlozvyk

Nejčastěji zmiňovaný důvod, proč se nám nedaří přestat kouřit, je cigareta jako součást rituálu nebo zvyku. Rituál a zvyk je chování, které pravidelně opakujeme do takové míry, až jej převezme pod kontrolu naše podvědomí. V tu chvíli doslova ztrácíme v dobré víře kontrolu nad kouřením a začínáme kouřit na autopilota. Proč? Protože opakující se činnosti, které vypadají, že nám pomáhají, přesouváme právě do podvědomí.

Naše podvědomí řídí například i to jak si čistíme zuby nebo nám pomáhá s řízením auta. Jen si vzpomeňte, když jste se učili řídit v autoškole, jak jste se museli soustředit vědomě na všechny činnosti, které dnes provádíte úplně automaticky (brzda, plyn, spojka, řazení, otáčení volantem, pohledy do zrcátek, sledování značek a semaforů, atd.)

Dobrá zpráva je, že díky neuroplasticitě (tvárnosti) mozku je možné naše podvědomí „přeprogramovat“ bez cizí pomoci. Přesvědčil jsem se o tom na Bali, kde se jezdí vlevo. Můj mozek se dokázal velmi rychle přizpůsobit zcela opačnému ovládání vozu a směru jízdy. Náš mozek je jednoduše tvárný – neuroplastický.

3) Jak je to se silnou vůlí

Silná vůle je jako kognitivní (myšlenková) síla vyčerpatelným zdrojem. Máme ji v průběhu dne jen omezené množství. Právě proto pokusy se zapojením silné vůle končí nezdarem po pár dnech. Není nutné spoléhat se na omezené zdroje naší vůle. Místo toho můžeme zaměřit naší pozornost jiným směrem.

4) Psychika a tělo (psychosomatika)

Určitě jste už slyšeli o tělesné a psychické závislosti. Z mých zkušeností je tělesná závislost velmi často přeceňovaná na úkor té psychické. V současnosti je prokázaná propojenost naší mysli a těla.

Z praxe s klienty vím, že odvykací stav „absťák“ je téměř ze 100% psychickou záležitostí. Rozhoduje přístup, postoj a úhel pohledu k odvykání. Chci tím říct, že ač to na první pohled tak nevypadá, o absťáku rozohodujete vy! A to je další dobrá zpráva… Ale jak na to? Čtěte dál…

5) V hlavní roli – MYŠLENKA

Co když nejsou nutkání a bažení po cigaretě tím, za co je pokládáme? Co když je to jenom myšlenka, která sama o sobě nemá žádnou moc a sílu? Co když to jenom tak vypadá, že jí musíme vyhovět a poslechnout, zapálit si?

Co když se třeba mýlíme i o tom nejdůležitějším, o účinku cigaret (úleva od stresu, zahnání nudy, lepší nálada ve společnosti, lepší soustředění..). Neříkám, že to tak neprožíváte. Mám tím na mysli jen to, odkud ten pocit přichází?

To je dobrá otázka. Protože z myšlenek vzniká pocit, ze kterého se rodí přesvědčení a řada přesvědčení pak utváří celý náš život.

Když totiž začnete prozkoumávat svoji psychiku, můžete nakonec objevit velkou úlevu, svobodu a vítězství. Uvědomění podstaty myšlenky nám dáva prostor vnímat okolnosti našeho života úplně jinak.

Rád bych vám pověděl více, ale téma porozumění mysli a nové psychologie daleko přesahuje obsah tohoto článku. Chci vám nyní ukázat směr, kterým se dívat. Hned za chvilku vám nabídnu, jak to můžete udělat.

6) Efektivní způsob odvykání kouření

Tohle si zapište. Neexistuje univerzální návod odvykání kouření ve smyslu raz, dva, tři a je hotovo. Ten, kdo se vám bude snažit prodat něco podobného, z vás pravděpodobně chce jen vytáhnout peníze. Každý vnímá cigarety a kouření ze zcela jiného pohledu.

Vypozoroval jsem určité společné rysy, které je dobré znát. Ty společné rysy si představte jako jednotlivé dílky skládačky puzzle, ze kterým si můžete poskládat svůj jedinečný, osobní, efektivní a jednoduchý způsob jak přestat kouřit.

Takhle jednoduše to funguje. Jakmile vám docvakne poslední „puclík“ do vaší skládačky odvykání, tak se to stane.

Jsem si jistý, že pro každého člověka takový způsob existuje. Jinými slovy, že se může opravdu každý zbavit cigaret jednou provždy. Nezáleží přitom, jak dlouho jste kouřili, jak jste staří nebo mladí, jestli kouříte málo nebo hodně apod.

Jak by se váš život změnil, pokud byste měli více času, energie a peněz?

Právě jsem s vámi sdílel pár základních myšlenek, které věřím, že vám pomůžou posunout se dál k vysněnému cíli, zbavit se cigaret a zároveň žít stejně nebo i lépe než dříve.

Otázka zní: Chcete zažít, jaké by to bylo…

  • Získat min. 5 hodin týdně navíc na to, co vás baví?
  • Žít plnohodnotný život, bez myšlenek na cigaretu a nutnosti kouřit cigarety?
  • Mít každý den 3x více energie na práci i na život?

Připravil jsem pro vás zdarma další krok k vašemu cíli, ve kterém vám představím a důkladně vysvětlím klíčové tipy a rady k tomu, jak objevit váš jedinečný, osobní, efektivní a jednoduchý způsob jak přestat kouřit. Dopřejte si prostor a čas pro své odvykání na mém zbrusu novém webináři.

[webinář] 5 KROKŮ, jak přestat kouřit za 30 dní!

…BEZ nikotinových náhražek, léků, silné vůle nebo absťáku!

Registrujte se zdarma na webinář: 5 KROKŮ, JAK PŘESTAT KOUŘIT ZA 30 DNÍ! >>

Jsem pevně přesvědčen, že jste jen jeden Aha moment nebo uvědomění od toho jak mít více času, energie a mnohem více..

TADY JE DŮKAZ od úspěšného klienta Davida:

Objevte svůj poslední dílek do skládačky, registrujte se zdarma na webinář: 5 KROKŮ, JAK PŘESTAT KOUŘIT ZA 30 DNÍ! >>

Komentáře