IQOS: bezpečnější cigarety bez kouře?

IQOS

Snížení rizika o 90 až 95%. Stojí to za to? Proč vznikly zahřívané cigarety. Jaká bude cena novinky podobné elektronické cigaretě? Pojďme se podívat z blízka na IQOS.

Od září přišla do trafik novinka tabákové firmy Philip Morris. Jsou to malé speciální cigarety s tabákem nazvané HEETS from Marlboro, které se vkládají do držáku soupravy na zahřívání tabáku IQOS (čteme “ajkos”). Zahříváním cigaret v držáku vzniká aerosol podobný páře. Součástí soupravy je také nabíječka, ve které se držák může dobíjet po každém použití nebo nejdéle po zahřátí asi 20 speciálních cigaret.

Vdechovaný aerosol má obsahovat o 90-95% méně škodlivin v porovnání s klasickými cigaretami. Je to proto, že klasické cigarety hoří při teplotách více než 600°C za vzniku popela a kouře. Naproti tomu v IQOS se cigarety zahřívají při teplotách maximálně 350°C za vzniku páry.

Proč vznikl IQOS?

Podle generálního ředitele Philip Morris ČR je to z důvodu snížení rizika a nebezpečí pro jejich zákazníky. Přímo říká: “Klasické cigarety jsou návykové a mohou i zabíjet. Naše společnost měla povinnost vymyslet alternativu pro naše současné zákazníky. Produkt, který nebude výhledově tak rizikový a nebezpečný pro společnost.”

Dále dodává, že dalším důvodem vzniku IQOS je povinnost vůči svým akcionářům zabezpečit udržitelnost byznysu. Proto od roku 2008 investovali přes 3 miliardy dolarů na vývoj nových produktů.

Budoucnost bez kouře díky novým technologiím?

Takový je cíl tabákové firmy do budoucnosti. Ideální budoucnost, ve které si tabáková firma přeje, co nejvíce lidí kouřících bezpečnější cigarety. Akcionáři budou spojení z rostoucích zisků firmy. Jako zákazníci máte být také spokojení. Snížíte riziko závažné nemoci a dožijete se o pár let déle. Kouříte přeci proto, že vám cigarety pomáhají a přinášejí požitek.

Nebo ne?

Hodně lidem je jasné, že tu něco nehraje. Celá hra s cigaretami má totiž ne jeden háček. Proto si přeje tolik lidí přestat kouřit.

Určitě to znáte sami. Protichůdné myšlenky, které vám na jedné straně říkají: “Přestaň s kouřením” a na druhé straně našeptávají: ”Vždyť ti to tak pomáhá a máš to rád”. Ten první hlas je vaše vnitřní já, intuice, zdravý rozum. Ten druhý hlásek je projevem závislosti na nikotin a kouření cigaret. Dobrá zpráva je, že závislost lze natrvalo odstranit.

V Japonsku je po více než dvou letech podíl kuřáků IQOS přes 11% a rychle roste. To je pěkné, jak na nás tabákové firmy myslí. Najednou se starají o naše zdraví. Jestli za tím ale nejsou opět naše peníze a zmiňovaná udržitelnost jejich byznysu.

Co myslíte?

Realita je taková, že spotřeba cigaret ve vyspělých zemích klesá. Nový produkt IQOS se začal prodávat v Japonsku, Rusku nebo Německu, Itálii a dalších evropských zemích. Nejsou tohle náhodou právě vyspělé země světa?

A co na to Češi?

Kromě toho, že určitě půjdou na pivo jako v té reklamě, bude záležet na tom, jak přijmeme pořizovací náklady na IQOS mezi 1700 – 2500 Kč a cenu 20 ks cigaret okolo 100 Kč. Než si IQOS pořídíte zvažte jeho výhody a nevýhody v dalším článku.

Vítejte ve světě bez kouře

To je slogan, kterým vás láká modrý kolibřík z reklamy ke kouření IQOS. Vystřídal tak legendárního kovboje z krabiček Marlboro. Dlouhý zobáček nového pomocníka má asi připomínat cigaretu. Chudák kolibřík, kdyby tak věděl, k čemu se ho lidé snaží využít. K propagaci něčeho tak odpudivého a omezujícího.

Všechno se odehrává v naší hlavě

Klesající tržby ve vyspělých zemích a tlak veřejnosti na zdravotní rizika spojená s kouřením cigaret. To je situace, která vede tabákové firmy k tomu, aby se pokusily opět oklamat své zákazníky. Chtějí vás přesvědčit a převést na nový typ „cigaret“ než vám opět dojde, že to není řešení vašeho problému s cigaretami.

Podle jednoho obchodního modelu se vás firma bude dokonce snažit přesvědčit, že se bezdýmné cigarety dají použít při odvykání kouření. Jako tomu bylo dříve u elektronických cigaret. Nenechte se zmást. Účinnost metod založených na postupném snižování užívání nikotinu v jakékoliv podobě se pohybuje v rozmezí 0-20%. Proto se raději poohlédněte po účinnějších metodách.

Iluze bezpečí

Pokud podlehnete lákání a vábení nových cigaret, stane se, že odsunete myšlenku na osvobození od kouření zpět hluboko dozadu vaší mysli. Necháte se zmást a navíc vytvoříte si novou iluzi „bezpečnějšího“ kouření. Stejně jako není bezpečné jezdit autem z 5-10% natrženým pásem, tak není bezpečné inhalovat zbytečně další toxické látky.

Mentální závislost?

Tím splníte nejdůležitější předpoklad fungování udržitelného byznysu s cigaretami. Existenci silné mentální (= psychické) závislosti ve své hlavě. (link)

Cílem všech tabákových firem na světě není budoucnost bez kouře. Cílem je vytvořit ve svých zákaznících klamné přesvědčení o správnosti kouření. Zkrátka, že z kouření máte požitek, pomáhá vám v různých situacích a je nyní nově méně nebezpečné. Nebo lépe marketingově řečeno, více „bezpečnější“.

P. S O IQOS ještě nekončíme. Koukněte na druhý článek o zkušenostech, výhodách a nevýhodách IQOS.

P.P.S Poukd by vás zajímalo, jak se zbavit cigaret? Připravil jsem pro vás základní článek: Jak přestat kouřit…(dokonce i pokud nemáte silnou vůli) >>

(Použití úvodního obrázku se svolením: https://vaping360.com/best-vape-starter-kits/iqos-mesh-review/)

Komentáře